Kassai is beállt a sorba – 10 bíró, akit tutira utálnak a világon
Kassai Viktor
Összeállításukat kezdjük is Kassai Viktorral, márcsak az aktualitás kedvéért is. Ahogyan az hétfői cikkünben is olvasható volt, a magyar topbíró óriási közutálat tárgya lett Észtországban, miután múlt pénteken két piros lapot is kiosztott a hazaiaknak, valamint megítélt egy büntetőt is Írországnak az Eb-pótselejtező odavágóján.
Kevés bíró mondhatja el magáról, hogy még Facebook-csoportot is létrehoznak, hogy kollektívan utálhassák. Nos, honfitársunknak ez sikerült, ráadásul már 31 ezer fős ellentáborra tett szert néhány nap alatt. Az már más kérdés, hogy a televíziós felvételek alapján jócskán túlzó az észtek felháborodása.
Byron Moreno
Ennek a kedves ecuadori fiatalembernek szintén egy meccsen sikerült elérnie, hogy a kacifántos káromkodásukról világhíres olaszok rajta köszörüljék a nyelvüket. Byron Moreno vezette a 2002-es vb-n az Olaszország-Dél-Korea nyolcaddöntőt, amelyen több vitás ítélet mellett Francesco Totti kiállításával csapta ki a taljánok biztosítékait. Az olasz média elképesztő hadjáratot indított a sporttárs ellen, a világméretű pocskondiázásba 2003-ban unt bele a dél-amerikai sípmester, ekkor úgy döntött, befejezi a nemzetközi játékvezetést. Az olaszok biztos nemzeti gyásznapot rendeltek el emiatt…
Howard Webb
Az angol Howard Webb kétség kívül megosztó személyisége a játékvezető-társadalomnak. Sportszakmailag ugyan a jelenlegi legjobb angol játékvezetőnek tartják (sőt, a világon is a legjobbak között tartják számon), ám a szakértők valószínűleg nem kérték ki a szurkolók véleményét. Merthogy a 40 éves sporttársat bizony boldog-boldogtalan utálja. Angliában például a játékosok sem kedvelik, mert előszeretettel szórja a lapokat, és amúgy sem egy játékosbarát bíró, de nagyon kevés olyan szurkoló van főleg Európában, aki még nem küldte el melegebb éghajlatra Howard Webbet. A 2010-es vb-döntő után Hollandiában vált "Persona non grata"-vá, a németalföldiek szerint ugyanis botrányos felfogásban vezette a spanyolok által 1-0-ra megnyert finálét. A kedves fapapucsosok valószínűleg nem kérdezték meg a döntőn átélt élményeiről Xabi Alonsót. Hiba volt.
Jorge Larrionda
A 2000-es évek elejének egyik legjobb nemzetközi játékvezetője, számos nagy tornán működött közre kiváló munkát végezve. Aztán jött a 2010-es vb, annak is a német-angol nyolcaddöntője, ahol mindent lerombolt, miután nem adta meg Frank Lampard nyilvánvaló bombagólját. Bár a labda jó egy méterrel a gólvonal mögött vágódott le a kapufáról, Larrionda továbbot intett, ami után nem csak a nézők fogták a fejüket, hanem a szemészek is. Azon sem csodálkoznánk, ha hetekig bombázták volna a postafiókját az ingyenes szemvizsgálatok ajánlataival. Az viszont biztos, hogy Angliában utálják. Nem kicsit, nagyon.
Koman Coulibaly
A fent nevezett mali illetőségű sporinak is elég volt egy meccs, hogy ha nem is a világ, de legalább egy egész ország köpködjön a neve hallatán. Coulibaly egy találkozót vezetett a 2010-es vb-n, azt is elrontotta. Az Egyesült Államok-Szlovénia mérkőzésen valószínűleg ő sem tudta, miért érvénytelenítette Maurice Edu gólját. Mi sem tudjuk, de itt egy videó az esetről, ami talán megadja a választ. Az amerikaiak utálták is bőszen. Talán még most is.
Erik Frederiksson
Ha az előbb Jorge Larriondáról azt írtuk, utálja egész Anglia, milyen jelzőt használjunk a svéd Erik Fredrikssonra? A svéd sporttárs talán minden idők egyik legvérlázítóbb hibáját követte el azzal, hogy érvényesnek ítélte Diego Maradona legendás, kézzel szerzett gólját 1982-ben az angol-argentin vb-negyeddöntőben, ami az Albiceleste továbbjutását jelentette.
Charles Corver
A korábbi kiváló holland játékvezető az 1982-es világbajnokságon haragította magára a franciákat. Történt ugyanis, hogy az NSZK elleni elődöntben Harald "Toni" Schumacher brutálisan letarolta a kapura törő Patrick Battistont, Corver azonban erről elfelejtett tudomást venni. Schumacher kamikaze-akciójának eredménye: három kitört fog, súlyos agyrázkódás és egy megrepedt nyakcsigolya. A szankció? Olyan nem volt, a holland spori nyilvánvaló pirosat nézett el. Ráadásul a meccs tizenegyespárbajba fordult, amelyben Schumacher lett a hős két hárított büntetőjével. A franciák utálatát az sem csillapította, hogy a németek elvesztették a döntőt az olaszok ellen. Íme a felháborító ítélet, amelyet egy szaklap a világ 100 legrosszabb bírói döntése közé is beválasztott. Megértjük.
Martin Hansson
Egy újabb svéd, akinek sokat csuklott egy időben az édesanyja. Martin Hansson vezette a Franciaország-Írország vb-pótselejtezőt 2009-ben. Az írek 1-0-s vezetésénél szabadrúgáshoz jutottak a franciák, amelynél előbb egy lest, majd Thierry Henry nyilvánvaló kezezését nézte el Hansson és két segítője. A franciák persze továbbjutottak, az írek pedig legszívesebben nyilvánosan megkövezték volna a svéd sporit.
Stuart Dougal
Következő alanyunk nem vívott ki magának világhírnevet katasztrofális döntésével, ellenben a magyar futballbarátok a mai napig frászt kapnak, ha a hozzá kapcsolódó történet előkerül. 2007. szeptember 12-én, Isztambulban fogadta a magyar válogatottat a török nemzeti tizenegy Eb-selejtezőn. A mieink jobban játszottak, mint a házigazdák, bátran futballoztak, egészen a 62. percig. Akkor aztán jött ez a skót bolond, aki ahelyett, hogy a Gera Zoltánt elkaszáló Hakan Arikannak piros lapot, nekünk pedig 11-est adott volna, műesés miatt csapatkapitányunknak adott sárgát, és mivel ez már a második volt, ki is állította. A törökök ezután röhögtek a markukba, és simán rúgtak hármat. Stuart Dougal! Köszönjük, és még mindig nagyon szeretünk…
Bede Ferenc
Összeállításunk utolsó alanya is egy kicsit rendhagyó módon került a felsorolásba. Merthogy Bede Ferencet azért választottuk ki, mert az utóbbi 10-15 év legkevésbé kedvelt magyar játékvezetője volt szurkolói körökben. Bár többször is megválasztották itthon az Év Játékvezetőjének, a drukkerek szívébe valahogy soha nem tudta belopni magát. Nyegle mozgásával, hónaljig felhúzott rövidnadrágjával, fura gesztusaival annál inkább, de általánosságban elmondható, hogy a Bede név hallatán a legtöbb drukker egy "Már megint? Csak azt ne!" felkiáltással nyugtázta, ha kedvenc csapata következő meccsére a 2010-ben visszavonult 47 éves bírót jelölték ki. Pedig a civilben elektrotechnikai műszerész idehaza és a nemzetközi porondon is számtalanszor bizonyította, remekül ért a szakmájához. Valamiért a legtöbben mégsem szerették.